Historie

    Myšlenka založení dobrovolného hasičského sboru v Nesvašilech žila v myslích občanů a představitelů obce již dávno před založením sboru. Založení sboru dobrovolných hasičů se datuje až na rok 1887, protože obec v předchozích letech dostavěla školu v ceně 13 000 zl. a byla uplně chudá. V květnu 1887 byla do Maršovic svolána schůze obecního zastupitelstva a občanů. Do této schůze se dostavili zástupci hasičských sborů z Maršovic a z Drachkova se svými veliteli. Jejich přičiněním bylo přijato za souhlasu všeho občanstva usnesení, aby byl zřízen v Nesvačilech Sbor dobrovolných hasičů.
    Byl ustanoven zatimní komitét, který provedl soupis 35. členů a připravil dle stanov okolních sborů stanovy vlastní. Ty byly schváleny c.k. místodržitelstvím dne 10. července 1887. Na den 29.září 1887 byla svolána zatimním komitétem valná hromada, na které byly provedeny volby výboru a náčelnictva.
    V témž roce byla zakoupena obecním úřadem čtyřkolová hydroforová stříkačka za 700 zl. Obec zaplatila 100 zl, zbytek se zavázale zaplatit do 3 roků s úrokem 3% pololetně. Pro stříkačku ani pro dalšé vybavení neměl sbor žádné prostory, usiloval o to, aby obec vystěvěla hasičskou zbrojnici.
    13. září se hasiči konečně dočkali důstojného příbytku pro stříkačku, výzbroj a výstroj. Tohoto dne byla slavnostně předána vystavěná nová hasičská zbrojnice za účasti besvačilského a bystřického sboru. Prvá veliká akce zdejších hasičů se konala 10.července 1892, kdy se v Nesvačilech konal župní sjezd všech hasičských jednot zastoupených v župní jednotě "Ostromeč".
    Další župní sjezd se v Nesvačilech konal až v roce 1927. Po průvodu slavnostně vyzdobenou obcí se odebrali účastníci na "Valsovu zahradu", kde se konalo cvičení, ze kterého se dochovala první fotografická dokumentace.

  

 

    Dávnou touhou nesvačilského sboru bylo získat motorovou stříkačku a to již od roku 1925. Starou hydroforovou stříkačku z roku 1887 se sice dařilo zásluhou strojníků udržovat v dobrém a použitelném stavu, ale v okolí měla již řada sborů stříkačky modernější, motorové. Obec jí zakoupila až v roce 1941 od firmy Stratílek, typ DS 16. Radost však netravala dlouho. Sotva se se stříkačkou seznámili a ovládali její použití, již v roce 1943 došlo k vystěhování obce v důsledku zřízení cvičiště vojsk SS na Benešovsku, Neveklovsku, Netvořicku a Sedlčansku. Sbor musel věškerou techniku a výstroj ponechat na místě.
    V roce 1945 se lidé po skončení války mohli opět vrátit do svých domovů. Ani v tomto roce však nezačal hasičský život v obci naplno, neboť přednější pro občany bylo opravit obývání a obnovovat hospodářství. Ve zbrojnici nalezli hasiči motorovou stříkačku bez magneta a hydroforovou stříkačku. Ruční stříkačka zmizela. V roce 1946 se konala za účasti 36 členů výroční schůze, na které bylo zvolené nové zastoupení hasičů.
    První starostí nových činovníků bylo řádné vybavení sboru. ONV Benešov přidělil obci 139 316 Kčs, byly zakoupeny hadice, spojky, pracovní oděvy, samaritánská výzbroj, nosítky, 12 přileb s odznaky, 12 opasků a sekyrek. Motorová stříkačka byla opravena. MNV zakoupil sboru automobilovou stříkačku, dal 50 000 Kčs na opravu zbrojnice a 103 000 Kčs na zřízení požární nádrže v obci.
    Automobilová stříkačka Laurin & Klement, zakoupená v roce 1946 byla prodána do Vlčkovic-Broumovic v roce 1947. V roce 1949 bylo zakoupeno dodávkové vozidlo Škoda, které sloužilo několik let i jako sanitka pro potřeby občanů, v roce 1957 byl sboru přidělen mikrobus Paccard, v roce 1962 bylo zakoupeno nákladní vozidlo Škoda 256 B, které bylo později předáno do Tvoršovic. V roce 1967 bylo záskáno vozidlo Garant K 32 od Správy spojů Kolín, které po výměně motoru za benzinový a po GO karoserie, provedené p. Sochůrkem a členy hasičů, slouží doposud.
                                                                

    V 50. letech docházelo ke stagnaci činnosti, dělalo se jen to nejnutnější. V hasičské jednotě Nesvačily bylo málo mladších členů, organizace zestárla. Počátkem dalších úspěchů byl rok 1961, kdy k hasičům přistoupilo 8 nových, většinou mladých členů, z nichž někteří jsou nyní ve výboru hasičů. Dne č. června 1961 byla provedena okrsková soutěž na lukách k Tvoršovicům, kde družstvo nesvačilských hasičů zvítězilo a postoupilo do okresní soutěže, konané 2. července 1961 ve Vlašimi. V okresním kole se umístilo nesvačilské družstvo na 4. místě. V roce 1963 byla okrsková soutěž v Tvoršovicích, nesvačilské družstvo spolu s mládežnickým družstvem získalo prvenství a opět postoupilo do okresní soutěže jak dospělých, tak i mládeže. Je pozoruhodné, jak v krátké době 3 roků se pozvedla díky omlazení úroveň práce požární jednoty, která se přiřadila k nejlepším v okrese.
    Dosavadní hasičská zbrojnice zbrojnice nevyhovovala. Auto a stříkačka se do ní nevešla. Proto se v roce 1964 započalo v rámci tzv. „akce Z“ (zvelebení) s přístavbou hasičské zbrojnice. Dosavadní zbrojnice byla průjezdná s vraty na západní a východní straně, což bylo zejména kvůli koňským přípřežím, aby se zatáhla stříkačka dovnitř. Zbrojnice byla dle plánů zdarma zhotovených p. Zdeňkem Bartůškem, projektantem Okresního stavebního podniku, přistavěna východním směrem. Byla rozšířena o místnost pro stříkačku s vjezdem ze silnice, místnost pro pohonné hmoty, klubovnu a místnost pro sklad civilní obrany, kde byly ochranné obleky atd. pro občany obce.
    Dnes slouží tato místnost jako skladiště výstroje hasičů. Celkový rozpočet na přístavbu byl 56 000 Kčs. Roce 1964 bylo na této přístavbě odpracováno zdarma 2 588 hodin, s pracemi se začalo 15. března 1964 a na podzim byla stavba pod střechou. Zbrojnice byla dostavěna v roce 1965. Celkový náklad byl 34 928 Kč, celkově bylo zdarma odpracováno 3 774 hodin. Dne 15. srpna 1965 ve 14 hodin byla slavnostně zbrojnice otevřena. V roce 1966 byl před zbrojnicí postaven železný stožár jako sušák na hadice a byl zhotoven naviják na vytažení hadic. Stožár je vysoký 12 m.
    V roce 1976 byla sboru přidělena Okresní inspekcí požární ochrany v Benešově nová stříkačka PPS 12, umístěná v dvoukolovém přívěsu. Dosavadní stříkačka Stratílek DS 12 byla již nespolehlivá a tak byla vyřazena.
   V roce 1991 se změnil název „Základní organizace Svazu požární ochrany“ na někdejší Sbor dobrovolných hasičů. Organizace SPO se mohly rozhodnout, zda budou ve svazku Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, či zůstanou mimo něj. Náš sbor se rozhodl zůstat a tak byl u ministerstva vnitra pod tímto názvem registrován. V roce 1997, tedy v roce 110. výročí založení hasičského sboru v Nesvačilech, byl zdejší hasičský výbor vyznamenán medailí „Za příkladnou práci“ jako výraz ocenění.

Družstvo pro soutěže se podařilo v roce 1999-2000 omladit, přihlásila se řada nových členů. V roce 2001 bylo uděleno nejvyšší hasičské vyznamenání „Zasloužilý hasič“ Zdeňku Koubovi, starostovi zdejšího sboru. V roce 2002 obdržel tento titul další z našich členů – Václav Vejsada, v roce 2004 Josef Baťha. I to, že sbor má tři nositele tohoto vyznamenání ve svých řadách, svědčí o jeho kvalitách práce.

V roce 2003 rezignoval ze zdravotních důvodů na funkci starosty sboru Mgr. Zdeněk Kouba. Na jeho místo byl zvolen dlouholetý hospodář hasičů Pavel Dvořák, který patří mezi nejaktivnější členy. Pochází rovněž z rodu zakládajících členů našeho sboru.
    V roce 2004 se konečně prolomila smůla na soutěžích a naše družstvo se dostalo díky pěknému umístění v prvním kole soutěže v požárním sportu do druhého kola (okresního). Zde se naše mužstvo umístilo na 15. místě ze 42 soutěžících družstev. Po 41 letech se tedy opět účastnilo okresního kola, což je úspěch omlazeného družstva i sboru.
    V roce 2007 oslavil náš sbor 120. výročí založení. Oněch 120. let je práce 3-4 generací produktivního věku. Ohlédneme-li se zpět, je vidět ohromné úsilí a snaha všech našich předchůdců i současníků o propagaci hasičské myšlenky, o uchránění obrovských hodnot. Dobrovolný sbor hasičů je dnes jednou z nejaktivnějších organizací v Nesvačilech.
 

Tento článek sepsal a upravil pro 120 výročí hasičů v Nesvačilech kronikář sboru Mgr. Zdeněk Kouba, pro tento web článek zkrátil Michal Jirovský.